× اطلاعیه! برای بهتر مشاهده کردن وب سایت از کلید ترکیبی Ctrl F5 استفاده کنید
Background Image

حمام آفتاب چیست و چه مزایایی دارد؟

حمام آفتاب چیست و چه مزایایی دارد؟
21 تیر 1398

حمام آفتاب چیست و چه مزایایی دارد؟


حمام آفتاب یکی دیگر از راه‌های برنزه کردن پوست به شمار می‌رود. نور خورشید احساس شادی و نشاط را برای ما فراهم  و به تولید و جذب ویتامین D کمک می‌کند. بالا بردن گردش خون، ایجاد خلسه در بدن و استراحت دادن آن، کمک به بهبود برخی بیماری‌های پوستی و درمان بیماری sad کمک میکند.

حمام آفتاب ( Sun tanning) یا برنزه شدن، فرایندی است که به وسیله آن رنگ پوست، تیره، قهوه‌ای یا به اصطلاح برنزه می‌شود. این فرایند معمولاً بر اثر قرار گرفتن زیر اشعه فرابنفش نور طبیعی خورشید انجام می‌شود.کسانی که به طور تفریحی زیر نور خورشید، حمام آفتاب می‌گیرند، پوستشان را در معرض برنزه شده قرار می‌دهند. برخی افراد هم با استفاده از محصولات شیمیایی پوست بدنشان را برنزه می‌کنند و از اشعه فرابنفش برای اینکار استفاده نمی‌کنند.

اکثر ما عاشق آفتاب گرفتن در تابستان هستیم. نور خورشید نه تنها باعث می‌شود پوست ما خوش ‌رنگ‌تر شود، بلکه حس و حال بهتری هم برای ما می‌آورد.و اگر به شهرهای ساحلی سفر کنید، در ساعاتی از روز افرادی را می‌بینید که در مقابل نور خورشید روی شن‌ها خوابیده‌اند. در واقع گاهی دلیل سفر به این شهرها حمام آفتاب و برنزه کردن است.

حمام آفتاب یکی دیگر از راه‌های برنزه کردن پوست به شمار می‌رود. نور خورشید احساس شادی و نشاط را برای ما فراهم  و به تولید و جذب ویتامین D کمک می‌کند. بالا بردن گردش خون، ایجاد خلسه در بدن و استراحت دادن آن، کمک به بهبود برخی بیماری‌های پوستی و درمان بیماری sad ( بیماری افسردگی ناشی از کمبود آفتاب در فصل پاییز و زمستان) از جمله فواید دیگر نور خورشید است.

بهترین زمان آفتاب گرفتن

بهترین ساعات آفتاب گرفتن پیش از ۱۰ صبح یا پس از ۴ بعداز ظهر است. در این زمان بدن پروتئین‌هایی تولید می‌کند که می‌تواندآسیب پوست در برابر تابش اشعه‌ی ماوراءبنفش را ترمیم کند.

حال در ادامه به برخی فواید و مزایای حمام آفتاب اشاره میکنیم:

کاهش استرس با حمام آفتاب

نور خورشید مقدار کورتیزول را کاهش می دهد: کورتیزول، این هورمون در بدن پاسخ به استرس و التهاب یا کاهش سطح گلوکوکورتیکوئید خون ترشح می‌شود که سطح بالای کورتیزول باعث افزایش وزن می‌شود.

افسردگی و حمام آفتاب

نورخورشید می تواند به از بین بردن افسردگی کمک کند: نور خورشید می‌تواند به افرادی که از افسردگی رنج می‌برند کمک کند. به دلیل کمتر قرار گرفتن در معرض آفتاب، حالت مخصوصی از افسردگی به نام اختلال عاطفی فصلی(ناراحتی) اتفاق می‌افتد.

راه‌های مداوای متفاوتی برای درمان نوع کلاسیک (زمستانی) اختلال عاطفی فصلی وجود دارد. به‌طور مثال می‌توان از نوردرمانی با نور خورشید می باشد.

همچنین آفتاب اول صبح می‌تواند مدت زمان بستری شدن بیمارانی که اختلال دوقطبی دارند را کاهش دهد. بیماران در اتاق‌هایی در بیمارستان که نورگیر نیستند در مقایسه با اتاق‌هایی که نورگیر می‌باشند، مدت زمان بیشتری بستری هستند.

کاهش اثرات سرطان پروستات با آفتاب گرفتن

حمام آفتاب شما را از سرطان پروستات حفظ می‌کند.طبق مطالعاتی که در سال 2005 توسط دانشگاه ویک فارست در کارولینای شمالی انجام شده، کمبود نور خورشید احتمال ابتلا به سرطان پروستات را افزایش می‌دهد.

حمام آفتاب سرشار از ویتامین دی

کمبود ویتامین دی منجر به ضعف ماهیچه‌ها و پوکی استخوان شده و شاهدیم که سالمندان با هر بار زمین خوردن دچار شکستگی استخوان می‌شوند، حتی براساس مطالعات علمی مشخص شده که کمبود ویتامین دی در بروز دیابت و ام اس و افسردگی نیز نقش بسزایی داشته است.

ذخیره ویتامین دی با نور آفتاب افزایش می‌یابد. به همین دلیل به نام ویتامین نور خورشید معروف شده است. عمدتا هر بافتی در بدن ما با شکل فعال ویتامین D منظم شده‌اند. برخی از آن در متابولیسم کلسیم، سیستم ایمنی و عملکرد عصبی عضلانی به کار رفته‌اند. کمبود ویتامین D به دلیل کمتر قرار گرفتن در برابر نور خورشید اتفاق می‌افتد.

کاهش ریزش مو با حمام آفتاب

یکی از عوامل اصلی جلوگیری از ریزش مو، قرارگرفتن در معرض تابش نور آفتاب است. روزانه حداقل ۳۰ دقیقه؛ یک ربع صبح و یک ربع عصر، باید پوست سر زیر نور آفتاب قرار گیرد.نور خورشید، ویتامین D را در بدن شما تولید می‌کند و به نوبه خود رشد موهای شما را تحریک می‌کند و از آسیب‌های مو جلوگیری می‌کند.

 روش برنزه کردن بدن با حمام آفتاب

بعد از زدن کرم ضد آفتاب می توانید برنزه کردن با آفتاب را شروع کنید.در اکثر فروشگاه‌های معتبر بهداشتی و آرایشی محصولاتی برای قبل و بعد آفتاب گرفتن به فروش می‌رسد. قبل از حمام آفتاب برای خرید کرم‌ها و لوسیون‌های مورد نیاز را اقدام کنید اما به خاطر داشته باشید که ضد آفتاب بعد از نیم ساعت توانایی خود را از دست می دهد و باید تجدید شود.

بعد از گذشت 30 دقیقه، لایه ای جدید از کرم ضد آفتاب بزنید و به سمت دیگرتان دراز بکشید تا کل اندام تان برنزه شود. مثلا اگر در ابتدا به پشت خوابیده اید، بعد از مدتی به سمت شکم تان بچرخید.

همیشه یک بطری بزرگ آب همراه خود داشته باشید و به طور مداوم از آن بنوشید. آب سلول های پوست تان را سالم نگه می دارد که این موضوع می تواند پوست را از آسیب دیدن در مقابل نور خورشید حفظ کند.

بعد از اتمام آفتاب گرفتن با آب ولرم یا خنک دوش بگیرید و از لوسیون مرطوب کننده استفاده کنید. حوله را روی بدن خود نکشید. با استفاده از کلم بروکلی بخاطر داشتن آنتی اکسیدان آسیب ناشی از تابش اشعه‌ی UVB را در بدنتان کاهش می‌دهد.