× اطلاعیه! برای بهتر مشاهده کردن وب سایت از کلید ترکیبی Ctrl F5 استفاده کنید
Background Image

لیورگل چیست و چه تاثیری بر کبد دارد؟

لیورگل چیست و چه تاثیری بر کبد دارد؟
19 تیر 1398

لیورگل چیست و چه تاثیری بر کبد دارد؟


قرص لیورگل حاوی عصاره گیاه خارمریم این گیاه یکی از موثرترین و مفیدترین گیاهان دارویی برای رفع بیماری های کبدی است از جمله :سیروز کبدی،برای هپاتیت حاد و مزمن،کبد چرب، محافظت کننده کبد در مقابل سموم و غیره بکار میرود.

قرص لیورگل حاوی عصاره گیاه خارمریم که در زبان انگلیسی به آن Silybum marianum گویند می باشد این گیاه یکی از موثرترین و مفیدترین گیاهان دارویی برای رفع بیماری های کبدی است.

دانه خار مریم، داری تقریباً ۴ تا ۶ درصد سیلیمارین و عصاره این گیاه حاوی ۶۵–۸۰ درصد سیلیمارین و ۲۰ تا ۳۵ درصد اسید چرب می‌باشند. سیلیمارین این گیاه دارای هفت نوع فلاونولیگنان و یک تاکسیفولین (زردینه یا رنگ ساز زرد) می‌باشد.خار مریم در موارد معتددی از نظیر بیماری‌های کبد و مقابله با سرطان استفاده می‌شود.

نقش کبد در بدن

کَبِد (Liver) بزرگترین غده در بدن است که در فعالیت‌های سوخت‌وساز بدن مانند گوارش نقش دارد.

از دیگر کارهای جگر به دام انداختن سموم و تصفیهٔ آن‌ها با تبدیل کردنشان به مواد بی‌ضرر است. همچنین، این کبداست که سوخت و ساز  داروها را در بدن بر عهده دارد. مشارکت در خون‌سازی و مقاومت در برابر عفونت‌ها، فراهم ساختن سریع انرژی در هنگام ضرورت، ذخیرهٔ آهن وغیره از دیگر فعالیت‌های کبد است.

کبد محل ذخیرهٔ بسیاری از مواد از جمله گلوکز (به شکل گلیکوژن)، ویتامین آ (ذخیره ۲–۱ سال)، ویتامین د (ذخیره ۴–۱ ماه)، ویتامین ب ۱۲ (ذخیره ۳–۱ سال)، ویتامین کا، آهن، ومس می‌باشد.

مکانیسم اثر قرص لیورگل بر کبد

از آنجائیکه رادیکال‌های آزاد در پراکسیداسیون لیپیدها در انواع مسمومیتهای کبدی دخیل هستند، اثر ضداکسیداسیون بسیار قوی سیلی مارین و سیلی بین ممکن است اثر حفاظتی آن‌ها را روی کبد توجیه نماید. این دو ترکیب به عنوان عامل نابودکننده رادیکال‌های آزاد عمل کرده و از فرآیندهای پراکسیداتیو دخیل در ضایعات کبدی ناشی از تتراکلرورکربن، تالیوم، اتانول، پاراستامول و سایر مواد سمی کبدی پیشگیری می‌کنند.

در گذشته خار مریم در پزشکی سنتی چینی به عنوان یک پاک‌کننده درون، سم زدا، نرم‌کننده کبد و مقوی برای کیسه صفرا بوده‌است. آزمایش‌های علمی بر روی حیوانات حاکی از این اینست که سیلیمارین موجود در این گیاه می‌تواند دارای خاصیت هپاتوپرتکتیو باشد، یعنی ویژگی که باعث می‌شود سلول‌های کبد از سموم محافظت بشوند.

*موارد مصرف لیورگل*

1.سیروز کبدی

سیروز کبدی یا بیماری کبد الکلی یا التهاب شدید کبد از نظر آسیب‌شناسی (پاتولوژی) خصوصیات معینی دارد که با طیفی از نمودهای بالینی مشخص همراه است. پارانشیم کبد یک ضایعه مزمن غیرقابل برگشت را نشان می‌دهد.

سیروز الکلی فقط یکی از پیامدهای متعدد مصرف درازمدت الکل است و اغلب با سایر اشکال آسیب کبدی ناشی از الکل همراه می‌باشد.

هر چند مصرف درازمدت الکل شایع‌ترین علت سیروز است ولی سایر علل سیروز عبارتند از: شایعترین علت در کشور ما ابتلا به ویروس‌های هپاتیت B و C و D می‌باشد که البته برخی از بیماران به دلیل هپاتیت مزمن به سیروز مبتلا می‌شوند.

2.لیورگل برای هپاتیت حاد و مزمن

هپاتیت  به معنی التهاب در پارانشیم کبد است و به دلایل مختلفی می‌تواند ایجاد شود که بعضی از آن‌ها قابل سرایت هستند و برخی مسری نیستند. از عواملی که ایجاد هپاتیت می‌کنند می‌توان به افراط در مصرف الکل، اثر برخی داروها، آلودگی به باکتری و هم‌چنین ویروس اشاره نمود. هپاتیت ویروسی منجر به عفونت کبدی می‌گردد.

3. تاثیر لیورگل بر کبد چرب

کبد چرب  در پزشکی حالتی برگشت‌پذیر از تجمع واکوئول‌های چربی در سلول‌های کبدی است که باالتهاب کبد مشخص می‌شود.وجود چربی در کبد طبیعی است، اما اگر این میزان از چربی بیش از ۵ تا ۱۰ درصد وزن کل کبد شود، فرد به بیماری کبد چرب دچار شده‌است.

مصرف الکل می‌تواند باعث این بیماری شود. البته افراد غیر الکلی هم به دلایل مختلف از جمله چاقی، مصرف غذاهای آماده و غذاهای چرب، عدم فعالیت فیزیکی و مصرف مواد نامناسب غذایی ممکن است به این بیماری دچار شوند.

توجه : این دارو لازم است سه نوبت در روز و در هر بار یک قرص ۱۴۰ میلی گرمی یا دو قرص ۷۰ میلی گرمی مصرف گردد. مدت زمان مصرف دارو بخصوص در کبد چرب تا سه ماه قابل توصیه است.

4. لیورگل و بدنسازی

اغلب بدنسازانی که با مصرف بیش از حد استرویید دچار مسمومیت های کبدی و همچنین بالا رفتن آنزیم های کبد می شوند . به دلیل این که این یک داروی کاملا گیاهی بوده و موارد منعی ندارد و میتواند کبد را به وضعیت مناسب برساند.

در ادامه مواردی برای پیشگیری از بیماری های کبدی توصیه می شود:

  • حداقل 8 لیوان آب مناسب در روز بنوشید.
  •  امگا 3، 1000 میلیگرم مصرف کنید تا به میزان کافی چربی های مفید به بدنتان برسد.
  • در طول روز یک الی دو وعده میوه مصرف کنید.
  • از مصرف بیش از حد نوشیدنی های الکلی خودداری کنید.
  •  ورزش روزانه رو انجام دهید یا حداقل هفته ای 3 بار و هر بار نیم ساعت پیاده روی کنید.
  • مصرف لیمو ترش که درمانی برای کبد چرب است ،را مصرف کنید.
  • مصرف انواع نوشابه،غذاهای فست فود و آماده وسس، خامه، بستنی و غذاهای سرخ کردنی را حداقل برسانید.