× اطلاعیه! برای بهتر مشاهده کردن وب سایت از کلید ترکیبی Ctrl F5 استفاده کنید
Background Image

راه های اصولی برای افزایش تستوسترون کدامند؟

راه های اصولی برای افزایش تستوسترون کدامند؟
19 تیر 1398

راه های اصولی برای افزایش تستوسترون کدامند؟


تستوسترون مهم‌ترین هورمون مردانه و بسیار مؤثر در رشد و تکامل اندام‌های جنسی و بروز صفات ثانویه جنسی مانند رویش موی صورت، بم شدن صدا، ریزش موی مدل مردانه و خواص آنابولیک مانند رشد عضلات و توده استخوانی می‌باشد.

تِستوستِرون (Testosterone) از هورمونهای استروئیدی مهم موجود در بدن انسان (در هردو جنس) می‌باشد که اثرات آندروژنیک (جنسیتی) و آنابولیک (سازنده، رشد دهنده) دارد.

به‌طور متوسط بدن هر مرد ۲۰ برابر بیشتر از بدن هر زن تستوسترون تولید می‌کند هرچند به دلیل متابولیسم بیشتر سطح پلاسمایی این هورمون در مردان فقط هفت برابر زنان است. تستوسترون از هورمون‌های استروئیدی بدن است که ساختمان اصلی سازنده آن را کلسترول تشکیل می‌دهد.

بیضه‌ها چند هورمون جنسی مردانه از جمله تستوسترون، دی هیدروتستوسترون (dihydrotestosterone)، و آندروستن دیون(androstenedion) ترشح می‌کنند که به مجموعهٔ آن‌ها آندروژنمی‌گویند. تستوسترون به حدی بیشتر از هورمون‌های دیگر است که می‌توان آن را هورمون اصلی بیضه دانست.

تستوسترون مهم‌ترین هورمون مردانه و بسیار مؤثر در رشد و تکامل اندام‌های جنسی و بروز صفات ثانویه جنسی مانند رویش موی صورت، بم شدن صدا، ریزش موی مدل مردانه و خواص آنابولیک مانند رشد عضلات و توده استخوانی می‌باشد.

مواد غذایی برای افزایش طبیعی تستوسترون کدامند؟

مصرف روی

زینک یا همان روی برای ساخت تستوسترون طبیعی از اهمیت بالایی برخوردار است. زیرا زینک آنزیم آروماتاز را متوقف کرده و از تبدیل شدن این هورمون به هورمون زنانه که به آن استروژن نیز گفته می شود جلوگیری نماید.

همچنین زینک به تنهایی هورمون زنانه را تبدیل به تستوسترون می کند و علاوه بر این به تولید اسپرم سالم تر و پرشمارتر نیز کمک می نمایدبنابراین در اصل، سطح پایین تستوسترون ممکن است باعث سطح پایین آن شود.

ما ۲۰ تا ۴۰ درصد میزان روی موجود در غذا را جذب می‌کنیم. غذاهایی مانند گوشت قرمز، ماهی، مرغ و بوقلمون، آماده‌ترین شکل قابل دسترس روی قابل جذب هستند.. محصولات لبنی و تخم مرغ دارای میزان نسبتاً خوبی روی هستند.

صدف نرم‌تن (غنی‌ترین منبع)، میگو، خرچنگ ، منابع دیگر روی که کمتر قابل جذب است شامل لوبیا، نخود چشم سیاه، سویا، بادام زمینی) غلات کامل، فیبرو، توفو، مخمر آبجو، سبزی پخته شده، قارچ، لوبیا سبز و دانه کدو است.

مصرف کلم بروکلی و افزایش طبیعی تستوسترون

کلم بروکلی ، منبع غنی ویتامین ث، گلوتامین و اسیدهای آمینه است.سبزیجات تیره کلمیان مانند بروکلی پروتئین را در نواحی پرخطر رگ‌ها فعال می‌کند. یک ماده شیمیایی به نام سولفوروفان در سبزیجات وجود دارد که امکان محافظت در برابر بیماری‌های قلبی از طریق خوردن سبزیجات را باعث می‌شود.

مصرف بروکلی میتواند به افزایش تولید هورمون تستسترون و کاهش اثر منفی استروژن کمک کند . ماده مغذی گیاهی به نام ایندول-۳ کربینول در بروکلی وجود دارد که باعث کاهش تاثیرات استروژن و افزایش سطح تستسترون می شود.

ماهی و میگو برای افزایش تستوسترون

غذاهای دریایی از جمله ماهی ومیگو منابع سرشار ویتامین دی (Vitamin D) هستند که یکی از ویتامین های حیاتی در بدن سازی است. سطح بیشتر  ویتامین دی در بدن مردان منجبر به ترشح بیشتر تستسترون در بدن آن ها می شود. همچنین تحقیقات بسیاری در این زمینه انجام شده که نشان می دهد افرادی که سطح ویتامین دی بالاتری در بدن دارند ماهیچه های قوی تر دارند.

از جمله منابع خوب برای افزایش تستسترون می توان به موارد زیر اشاره کرد :

  • روغن کبد ماهی کاد 
  • شاه ماهی
  • ماهی سالمون 
  • ماهی ساردین

ویتامین ث و تستوسترون

ویتامین ث آنتی‌اکسیدان است، یعنی از آسیب رادیکال آزاد به سلول‌ها و بافت‌های بدن جلوگیری کرده و باعث تقویت دستگاه ایمنیمی‌شود. این ویتامین موجب محافظت پوست در مقابل آثار مخرب اشعه ماورای بنفش نور خورشید می‌شود. همچنین این ویتامین به افزایش قدرت ایمنی بدن استحکام لثه‌ها و دندان‌ها و باعث افزایش تستوسترون        می شود.

منابعی که بیشترین مقادیر این ویتامین ث را در خود دارند عبارتند از: فلفل تند، توت فرنگی، کلم بروکلی، گریپ فروت، گوجه فرنگی، انبه، لیمو، گل کلم، سیب زمینی، هندوانه، اسفناج، کلم، نارنگی و مرکبات، کیوی و دیگر میوه‌ها و سبزی‌ها، منابع گیاهی دارای ویتامین ث و جگر منبع حیوانی دارای ویتامین ث است.

تخمه کدو را برای افزایش تستوسترون فراموش نکنید!

تخمه کدو به دلیل دارا بودن زینک (روی) زیاد به تقویت دستگاه ایمنی بدن کمک می کند. البته مواد مغذی دیگری نیز دارد که به این کار کمک می کنند. همچنین که در بالا نیز اشاره شد زینک برای ساخت تستوسترون طبیعی از اهمیت بالایی برخوردار است.

بنابراین با خوردن تخم کدو می توانید نیاز برای افزایش تستوسترون خودتون را تامین کنید.

تاثیر خارخاسک و مکمل تریبولوس بر افزایش تستوسترون 

ترکیبات شیمیایی گیاه خارخاسک شامل رزین، تاش، روغن ثابت، آلکالوئید، پلی فنل‌ها و مواد معدنی شامل کلسیم، فسفر، آهن، سدیم، پتاسیم، گوگرد، ازت و کلر است.

ماده اصلی خارخاسک پروتودیوسین نامیده می‌شود. این تحقیقات نشان داده است که خارخاسک در مواقعی کاربرد دارد که هورمون‌های جنسی فرد نامتوازن بوده یا تستوسترون کاهش یافته باشد.در این حالت ماده فعال موجود در خارخاسک می‌تواند با استفاده از آنزیم‌های طبیعی بدن فرد این کمبود تستوسترون را جبران کند.

مکمل تریبولوس از جمله مکمل های افزایش دهنده سطح هورمون های بدن میباشد. امروزه برای افزایش قدرت و تستسترون توسط بیماران یا ورزشکاران استفاده میشود.

کاهش استرس و تستوسترون

استرس مزمن ناشی از نگرانی‌‌ های مالی مکرر یا کار کردن برای ساعات طولانی، باعث کاهش میزان هورمون جنسی مردانه یا تستوسترون می ‌شود.تستوسترون نه تنها بر سلامت بدنی مردان تاثیرگذار است، بلکه بر جنبه‌ های روانی و عاطفی و کیفیت زندگی آن ها هم موثر است.

میزان تستوسترون در میان افرادی که افسرده بوده اند، پایین ‌تر بوده است، و این امر به نوبه ی خود می ‌تواند به کاهش هورمون جنسی استرادیول (که دارای خواص ضد افسردگی است) بیانجامد.

پس مردان با استراحت کردن، خوردن غذای سالم و ورزش کردن، میزان استرس ‌شان را کاهش دهند.و طبع آن میتوانند به افزایش تستوسترون باشد.