مشاوره داروساز با بیمار

  شما بازدید کننده عزیز میتوانید توسط یکی از سه روش زیر از مشاوره با داروسازهای ما استفاده کنید

فرم تماس زیر

پشتیبانی آنلاین وبسایت

ارسال پیام به واتس اپ شماره زیر

۰۹۰۱۲۳۸۰۸۶۵

 تماس با شماره های زیر

 ۰۲۱۴۴۰۲۳۵۴۷
۰۹۰۱۲۳۸۰۸۶۵

  مشاوره داروساز با بیمار

  از آنجاییکه داروسازی در داروخانه ، از نسخه پیچی صرف ، به سمت نقش وسیع تری تحت عنوان ” مراقبت دارویی ارتقا پیدا کرده ، مسئولیتهای حرفه ای داروساز نیز در همین راستا پیشرفت کرده است . هدف از (مراقبت دارویی) ، تسهیل در بهبود بیمار از طریق کسب اطمینان از بیخطری،تأثیر و ارزش (هزینه – فایده) دارودرمانی است. داروسازان در اولین جایگاههایی قرار دارند که میتوانند مطمئن شوند  که بیمار  دارو را به درستی و بطور مناسب مصرف کرده است. یکی از راههایی که داروسازان از طریق آن میتوانند این وظیفه را انجام دهند ،” مشاوره دارویی”  است.

  البته مشکلاتی همچون شلوغی داروخانه ،کمبود وقت ، نبودن محل مجزا برای مشاوره ، مشکل در برقراری ارتباط و نداشتن آموزش اولیه و اساسی ( چه در دانشگاه و چه در دوران کاری ) همگی از موانعی هستند که داروساز وقتی شروع به تلاش برای مشاوره میکند ، با آنها مواجه میشود .

  افزایش تمرین ها و آموزش ها موجب ارتقاء سطح  داروساز در حیطه فرایندهای مربوط به دارودرمانی میگردد. اما فراتر از رضایت و اغنای حرفه ای ، از داروساز انتظار میرود که نقش مدافع یا حامی بیمار را ایفاء کند . همان چیزی که در منشور اخلاق داروسازی نیز آمده است . منشور اخلاقی دارو ساز ، داروساز را به رعایت پرستیژ کاری ، احترام به بیمار، دلسوزی ، مهربانی و رازداری توصیه میکند.

  در واقع انعکاس اثرات مشاوره دارویی با بیمار  (آگاه تر شدن  بیمار ، کم شدن شک و تردید او نسبت به خطای پزشکی ، احساس راحتی نسبت به داروساز و داروخانه )  به داروساز نیز برمیگردد.

  داروسازان مدتها در نظر سنجی ها ی متعدد بعنوان قابل اعتماد ترین و نیز در دسترس ترین صاحبان حرف پزشکی شناخته می شده اند . این مساله نشان دهنده اهمیت اعتماد سازی از طریق ارتباط چهره به چهره است .در واقع تلاش و علاقه  داروساز برای ایجاد راحتی بیشتر برای بیمار، موجب افزایش اعتماد دوجانبه بین او و بیمار میشود .

   وقتی یک رابطه صادقانه بین بیمار و داروساز برقرار شود، هردو طرف به سمت داشتن تجربه های مفید تر متمایل میشوند. بیمار در  داروخانه احساس راحتی بیشتری خواهد داشت و داروساز نیز از منافع این رابطه دوستانه در جهت حفظ بیمارانش منتفع خواهد شد.

  مشاوره با بیمار نه تنها یک ضرورت قانونی است ، بلکه حتی اگر بصورت صحیح و مداوم انجام گردد، تمام اجزاء فرایند را از منافع خود بهره مند می سازد .

  مهارتهای ارتباطی ساده بدست نمی آیند . با صرف زمان ، تداوم و تکرار ، داروساز می تواند اعتماد به نفس و اثر گذاری متقابل خود با بیمار را توسعه دهد .